Skip to Content

Informacje o kredytach

Blog o efektywnym zarządzaniu kredytami

Będzie drożej

Closed
by Grudzień 13, 2011 Porady finansowe

Będzie drożej Kredyty rekomendacja klient

Sytuacja na rynku nieruchomości od dawna jest dość niejasna dla klientów, którzy chcieliby nabyć mieszkanie i czekają tylko na pewne wyjaśnienia ze strony banków, a także dość niejasnej sytuacji dotyczącej rekomendacji t, która została wprowadzono rok temu. Rekomendacja T jak wiadomo weszła w życie od stycznia bieżącego roku i niestety sporo namieszała na rynku kredytowym i jest zdecydowanie niekorzystna dla klientów banków, którzy zechcieliby sfinansować zakup mieszkania kredytami mieszkaniowymi, a także dla samych banków, bowiem mają już zdecydowanie mniej klientów. Dlaczego? Z prostej przyczyny, bowiem rekomendacja t ma w swym zamiarze wyeliminowanie tak zwanych złych kredytów poprzez między innymi: podniesienie marż, zaostrzenie i tak już ostrych zasad obliczania zdolności kredytowych oraz ustalenia wkładu własnego na poziomie 20 procent. Na nic więc w takiej sytuacji będą wszelkiego rodzaju analizy, czy też zastosowanie porównywarki kredyty mieszkaniowe ranking, skoro nie będzie chętnych na nie.  A co będzie jak zostanie wprowadzona w życie rekomendacja s? Sprzeciwiają się temu same banki, które uważają, że wejście w życie rekomendacji t, nie mówiąc już o rekomendacji s, w tym kształcie znacznie ograniczy akcję kredytową. Banki też uważają, że jest to zbyt rygorystyczne posunięcie, ponieważ są klienci, którzy zarabiają dość dużo i mogą sobie pozwolić na procentowo większe zadłużenie niż osoby o niższych dochodach. Z drugiej jednak strony trudno tak naprawdę ustalić jakie to są dochody i jak ma wyglądać ten bufor bezpieczeństwa dla banków. Zbyt dużo tak zwanych złych kredytów, które w sposób znaczny ograniczyły zdolności kredytowe banków, a przecież wszyscy doskonale zdają sobie sprawę, że przede wszystkim kredyty mieszkaniowe napędzają koniunkturę na rynku nieruchomości i to dopiero wtedy uzasadnione są analizy, wybór właściwych kredytów, a kredyty mieszkaniowe ranking mają swoje uzasadnienie. Natomiast jeżeli klienci nie będą mieli środków na ich zakup nieruchomości nie będzie sprzedaży. No i ta rekomendacja s, która ma wejść w 2012 roku. Tymczasem Stanisław Kluza, przewodniczący komisji nadzoru finansowego uspokaja twierdząc, że wejście w życie rekomendacji T nie ogranicza akcji kredytowej, a ma na celu jedynie zmniejszenie wartości złych kredytów. A więc takich, które spłacane są ze znacznym opóźnieniem, bądź nie spłacane w ogóle i podobna ma być sytuacja jeżeli wejdzie w życie rekomendacja s.
– Banki, które mają w swych portfelach mniej zagrożonych kredytów są bardziej efektywne co pozwala im zaoferować kredytobiorcom niższą marżę. Z punktu widzenia norm ostrożnościowych /?/ lepsza jakość portfela kredytowego da bankom większy bufor do prowadzenia aktywnej akcji kredytowej – powiedział Kluza.
Przewodniczący usiłował przekonać, że wejście w życie rekomendacji T nie tylko nie ograniczy akcji kredytowej, ale kredyty mieszkaniowe będą łatwiejsze w dostępie.  A więc klient będzie miał większy wybór, może wówczas wybrać dla siebie najkorzystniejszą  ofertę, poprzez między innymi zastosowanie porównywarki kredyty mieszkaniowe ranking. Twierdził też, że deweloperzy i banki mogą w ramach akcji marketingowej wykorzystać rekomendację T do zwiększenia zainteresowania kredytami mieszkaniowymi. Dość przewrotny to był pogląd skoro rekomendacja ta w sposób dość znaczny ograniczyła jednak dostęp do kredytów mieszkaniowych. Ustalenie wkładu własnego na poziomie 20 procent jest najlepszym buforem dla wstrzymania akcji kredytowej, a nie do jej rozwinięcia. W pewnym sensie ma jednak rację, bowiem deweloperzy oraz banki  mogą też wykorzystać tę sytuację przed wejście rekomendacji T do prowadzenia marketingowych posunięć ostrzegających przed rekomendacją pod hasłem „później będzie gorzej”. Doprowadziłoby to do – jak twierdzi przewodniczący – do przejściowej podwyżki cen nieruchomości. I jeszcze jedno, kredytobiorcy przy podejmowaniu decyzji o kredytcie mieszkaniowym będą musieli wziąć pod uwagę fakt, że maksymalny poziom wydatków związanych ze spłatą takiego kredytu do ich dochodów nie może być wyższy niż 50 procent w przypadku dochodów na poziomie przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w gospodarce. Dla zarabiających ponad przeciętną, klientów zamożniejszych,, limity będą większe. Natomiast maksymalna wartość kredytu hipotecznego nie może przekroczyć 80 procent wartości nieruchomości. A teraz rekomendacja s.
 

Previous
Next