Agent nieruchomości

28 maja 2012

Agent nieruchomości budzi w nas sporne uczucia, jedni uważają, że agenci nieruchomości bez wątpienia pomagają nam w szukaniu najlepszego domu lub mieszkania. Inni irytują się gdy dzwoniąc pod ogłoszenia mieszkania do wynajęcia, zamiast głosu właściciela słyszą głos agenta. Rynek nieruchomości jest bardzo rozbudowany, zewsząd widać ogłoszenia o kupnie lub sprzedaży domu/mieszkania. Zwykle radzimy sobie sami i korzystamy ze stron internetowych, niektórzy zaś wolą się wspomóc biurem nieruchomości. Na początek należało by wyjaśnić pojęcie agenta nieruchomości. Kim zatem jest agent, osobą, która skończyła specjalistyczne studia? Z pewnością nie ponieważ agentem nieruchomości może zostać każdy,kto skończył odpowiedni kurs i ma dryg do sprzedaży nieruchomości. Agent nieruchomości-kto korzysta z jego usług?

Być może zabrzmi to dziwnie jednak większość osób korzystających z usłu8g biura nieruchomości to osoby, które chcą sprzedać lub wynająć mieszkanie, zaś Ci którzy szukają wolą zawierać umowy bezpośrednio z właścicielami. Powód jest prosty biuro nieruchomości pobiera opłaty jeśli znajdzie dla swojego klienta, osobę zainteresowaną kupnem/wynajęciem nieruchomości. Niestety to osoba zainteresowana musi wpłacić na rzecz biuro określona sumę pieniędzy. W przypadku wynajęcia mieszkania zwykle jest to połowa wartości miesięcznego czynszu. Agent nieruchomości-jak się przed nim ustrzec?

Każdy kto nie ma ochoty na rozmowę z biurem nieruchomości w trakcie poszukiwania najlepszego mieszkania do wynajęcia/kupna powinien na portalu internetowym z którego korzysta po prostu przefiltrować ogłoszenia na te, oferowane przez osoby prywatne. Jak widać to bardzo proste jednak nie wszyscy o tym widzą. Poza tym w gazetach ogłoszeniowych większość ofert nieruchomości również jest od osób prywatnych.