Skip to Content

Informacje o kredytach

Blog o efektywnym zarządzaniu kredytami

Bez marży

Closed
by 10 listopada, 2010 Porady finansowe

Banki się śpieszą, bowiem przed nowym rokiem chcą na rynku kredytów hipotecznych pozyskać jak najwięcej klientów. Stąd promocje, rabaty i upusty, ponieważ już za niespełna dwa miesiące wchodzi w życie pełna wersja rekomendacji T, która już nie pozwoli bankom na prowadzenie wlasnej niekontrolowanej polityki kredytowej. A przynajmniej nie na taką skalę jak obecnie. Rekomendacja T ograniczy nie tylko korzystanie z kredytów hipotecznych, ale znacznie już trudniej będzie o jakiekolwiek kredyty. Wprawdzie teraz też już nie jest łatwo tanie kredyty hipoteczne, ale można je jeszcze uzyskać na w miarę korzystnych warunkach. Dlatego banki obniżają prowizje i marże, a niektóre banki nawet rezygnują z wkładów własnych. Wówczas jednak takie kredyty muszą zostać ubezpieczone, no i niestety nie jest to mały wydatek.
– Oczywiście nie wszystkie banki zdecydowały się na taki krok. A w zasadzie zdobyły się tylko niektóre i to niekoniecznie duże banki. Wcześniej przodował na tym rynku, a właściwie zdominował ten rynek bank pko bp, albowiem na kredyty hipoteczne wydał już ponad 7 miliardów złotych. PKO BP nadal dominuje na tym rynku i jeżeli kogoś interesują w miarę tanie kredyty hipoteczne niech sprawdzi ofertę właśnie tego banku.
Z pewnością wejście w życie rekomendacji T sprawi, że ruch w tym biznesie może zostać wyhamowany. Wprawdzie specjaliści z  komisji nadzoru finansowego, twórcy rekomendacja T,  twierdzą, że wejście jej w życie nie powinno spowolnić ruchu na rynku kredytów hipotecznych, ale tak naprawdę mało kto wierzy w takie zapewnienia – twierdzi znawca tego rynku.
Nie wierzą w to ani przyszli kredytobiorcy, ani banki, którym rekomendacja T nie odpowiada, bowiem mogą stracić wielu klientów, chociażby po wprowadzeniu progu 20% wkładu własnego. Poza tym rekomendacja T znacznie ogranicza swobodę bankom, dlatego jest teraz taki ruch na tym rynku, ale póki co paniki na nim nie widać. Mało tego, coraz więcej jest ofert typu zmniejszone marże, rezygnacja z prowizji, czy nawet jak ostatnio w banku dnb nord całkowita rezygnacja z marży… Tego jeszcze na rynku hipotecznym nie było. Nie było banku, który zrezygnowałby z marży.
– No może nie jest to całkowita rezygnacja, a tylko w pierwszym roku kredytowania, ale dobre i to. Trzeba jednak też oddać co bankowi się mu należy, bowiem nie tylko zrezygnował w pierwszym roku kredytowania z marży, ale również zerowa jest też prowizja oraz bank nie pobiera żadnych opłat z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu. Warto więc bliżej przyjrzeć się tej ofercie – powiedział doradca finansowy.

Previous
Next