Czy kredyt gotówkowy bez ubezpieczenia jest osiągalny?

2 czerwca 2014

Podczas rozmowy z doradcą na temat kredytu gotówkowego z pewnością musimy liczyć się z tym, iż będzie chciał zachęcić nas do skorzystania z ubezpieczenia do kredytu. Jednak większość klientów nie chce korzystać z ubezpieczenia – czy w związku z tym istnieje realny obowiązek kupna polisy?

 Możliwość zaciągnięcia kredytu konsumenckiego bez konieczności wykupu ubezpieczenia jest w teorii realna. Istnieją bowiem inne formy zabezpieczenia banku na wypadek niewypłacalności klienta. Większość doradców pracujących w instytucjach finansowych zaproponuje nam polisę. Dlaczego? Otóż dla banku jest to najbardziej opłacalna droga, a dodatkowo rodząca najmniejszą ilość dodatkowych formalności. Ponadto możemy spodziewać się uatrakcyjnienia oferty samego kredytu w momencie, kiedy zdecydujemy się na ubezpieczenie. Bywa, że kredyt bez ubezpieczenia jest droższy niż ten z ubezpieczeniem. Powodem tego jest podniesienie marży i oprocentowania przy kredycie nieubezpieczonym.

Czy polisa jest dla nas korzystna? To pytanie zadaje sobie niewielu kredytobiorców. Warto jednak zastanowić się, przed czym chroni nas ubezpieczenie przy kredycie gotówkowym. W lwiej części przypadków owe ubezpieczenie zabezpiecza nas przed finansowymi następstwami utraty pracy bądź poważnej choroby. W zależności od zakresu polisy może to również obejmować śmierć kredytobiorcy. W przypadku, kiedy zaciągamy kredyt na wiele lat, samo ubezpieczenie może dla nas stanowić swego rodzaju azyl bezpieczeństwa. Nie jesteśmy bowiem w stanie przewidzieć, co się z nami stanie za kilka lat.

Przy podpisywaniu umowy kredytowej warto pochylić się nad wyłączeniami od ubezpieczenia. Są one często formułowane w taki sposób, aby ograniczyć nam prawo do wypłaty. Doskonałym przykładem jest punkt o ubezpieczeniu od utraty pracy. Jednakże ubezpieczenie nie zostanie wypłacone w sytuacji, kiedy z pracy zrezygnujemy sami bądź zostaniemy zwolnieni ze względu na nasze przewinienia. Dlatego tak istotne jest dokładne czytanie umowy. W wielu bankach istnieje możliwość skorzystania z ubezpieczenia całkowitego lub połówkowego, które różnią się pod względem zakresu ochrony polisy.