Czy ubezpieczenie do kredytu gotówkowego jest obowiązkowe?

3 czerwca 2014

Wielu klientów decyduje się na kredyty gotówkowe z ubezpieczeniem. Czy taka polisa jest obowiązkowa?

Kredyty gotówkowe oraz pożyczki gotówkowe z ubezpieczeniem robią furorę na rynku usług i produktów bankowych. Coraz szersza rzesza konsumentów decyduje się na takie produkty. Jakie są tego powody? Po pierwsze, kredyt gotówkowy to produkt wygodny i dający łatwy dostępny do gotówki. Po drugie, kredyty gotówkowe można zaciągać na różne cele i zazwyczaj nie musimy podawać ich podczas brania kredytu. Te zalety oraz fakt, że coraz więcej osób zainteresowanych jest zakupem dóbr konsumpcyjnych sprawiają, że kredyty tego typu robią zawrotną karierę.

Wzięcie kredytu gotówkowego nie jest długim i żmudnym procesem. Warto jednak wiedzieć, że w trakcie starania się o taki kredyt bank może zaproponować nam ubezpieczenie tej pożyczki. W takiej sytuacji wiele osób zastanawia się czy taka polisa jest sensowna czy też nie. Zacznijmy od tego, że ubezpieczenia kredytów nie są obowiązkowe. Przepisy prawa nie nakładają na kredytobiorcy obowiązku wzięcia takiego ubezpieczenia więc na tym polu mamy wolny wybór. Czym innym jest jednak kwestia czy bank oferuje kredyt bez ubezpieczenia. W tej materii banki mogą ustalać własne zasady do których zainteresowany klient będzie musiał się dostosować. Trzeba być jednak świadomym jednej kwestii: polisa do kredytu nie jest obowiązkowa z perspektywy prawnej.

Jeśli chodzi o to, czy warto wziąć taką polisę, to można spotkać się z różnymi głosami. Jedni klienci twierdzą, że taka opcja jest bardzo dobra, ponieważ daje nam większe bezpieczeństwo. W razie jakiejś niemiłej okoliczności życiowej jesteśmy zabezpieczeni i nasz ubezpieczyciel opłaci za nas na przykład kilka rat. Z drugiej jednak strony polisa do kredytu wiąże się z dodatkowymi kosztami. Nie wszyscy zgodzą się na to, aby płacić dodatkowe pieniądze za wzięcie tego rodzaju produktu.

Podsumowując, na ubezpieczenie kredytu można patrzeć wielorako. To czy się na nie zdecydujemy zależy od tego czy jesteśmy gotowi zapłacić więcej za nasze bezpieczeństwo. Trzeba mieć jednak świadomość jednej rzeczy tzn. tego, że taka polisa w żadnym wypadku nie jest obowiązkowa prawnie.