Daleko na kredyt nie zajedziemy

25 lipca 2010

Do niedawna szybki kredyt, szybka pożyczka, czy szybka gotówka były dość powszechne na rynku kredytowym i nie było to nic szczególnego. Teraz jest już zupełnie inaczej, teraz taki termin dla wielu kredytobiorców jest niezrozumiały. Banki, które jeszcze do niedawna tak były hojne w pożyczaniu pieniędzy teraz wyraźnie przystopowały z tak zwanymi tanimi i szybkimi kredytami. Wprawdzie ofert bankowych tego typu nie brakuje, ale najczęściej są to tylko oferty reklamowe. Banki od czasu do czasu muszą się klientom przypominać, a klienci dają się nabierać na takie tanie chwyty. Z drugiej jednak strony wielu z nas potrzebuje takiej szybkiej gotówki, ludzie coraz cieniej przędą, rynek pracy się kurczy, nic wiec dziwnego, że rodzinom coraz gorzej zaczyna się powodzić. Dlatego taki szybki zastrzyk gotówki każdemu by się przydał, a szybkie kredyty sprzyjają dotarciu do takich pieniędzy. Niestety banki wycwaniły już się i żądają w zamian coraz więcej. Teraz już nie wystarczy mieć dowód osobisty, zaświadczenie o stałych dochodach, banki teraz dokładnie prześwietlają każdego starającego się o kredyt klienta i wymagają coraz więcej dokumentów. Chcą mieć pewność, że rządzą na tym rynku, no i nie chcą zostać wyrolowane.
– Obecnie o szybkie kredyty rzeczywiście jest trudniej niż jeszcze 3-4 lata temu. Wtedy banki nie były tak ostrożne i ostre jak w chwili obecnej, ponieważ inna była sytuacja, kraj nasz nie wiedział wtedy co to jest kryzys, ludzie mieli pracę i mogli sobie pozwolić na kredyt. Mało tego mieli nawet po kilka kredytów i spokojnie je spłacali. Teraz nie tylko o kilku / nie mówiąc kilkunastu/ kredytach nie można mówić,  teraz aby dostać choćby jeden trzeba się mocno nagimnastykować, a przede wszystkim mieć co najmniej czyste konto w bik oraz stałe dochody. Nie ma już mowy o szybkich kredytach, kredytach w 15 minut, czy kredytach bez zaświadczeń oraz dochodach Teraz każdy bank dokładnie sprawdza ubiegających się  o jakikolwiek kredyt. Wiem coś na ten temat, ponieważ sam starałem się o szybki kredyt samochodowy. Dlaczego szybki? Ponieważ miałem zamiar rozkręcić interes i samochód był mi potrzebny niemal od zaraz. Nic z tego. Wprawdzie banki mają wiele takich ofert, ale gdy dochodzi do finanlizowania rozmów okazuje się, że tak mocno reklamowany szybki kredyt samochodowy wcale nie jest taki szybki i niekoniecznie można go otrzymać – twierdzi jeden z klientów.
Niestety klient ten ma rację. Jak już na wstępie nadmieniliśmy, szybkie kredyt na dowód i bez żadnych zaświadczeń, bez sprawdzania w biurze informacji kredytowej, a już szczególnie szybki kredyt samochodowy praktycznie nie istnieją. Chociaż w reklamowych materiałach bankowych jest takich ofert jeszcze sporo. Na przykład  szybki tani promocyjny kredyt gotówkowy z ubezpieczeniem od utraty pracy. Wystarczy tylko złożyć skrócony wniosek i w przeciągu 24 godzin u klienta zgłasza się konsultant, który przedstawi i pomoże wybrać jedną z ofert 24 najlepszych banków. Klient natomiast wybiera najlepszą dla siebie ofertę, podpisuje na miejscu umowę z doradcą i… czeka na kredyt. Kiedy jednak pieniądze wpłyną na jego konto Bóg jeden wie i czy w ogóle kiedykolwiek taki doradca się pojawi. Chyba, że jest to firma pożyczkowa, a nie bank.