doradca finansowy

26 lutego 2012

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się czym tak naprawdę zajmuje się doradca finansowy? Czy ma optymalną wiedzę, aby powierzyć mu nasze oszczędności czy przez jego pośrednictwo związać się z konkretnym bankiem na długie lata?

Doradca finansowy świadczy każdy rodzaj usług, czyli takie na które jest aktualne zapotrzebowanie w danej dziedzinie. Kto jest na celowniku takiej osoby? Każdy. Nie musi to być osoba prywatna, która chce ulokować gdzieś swoje oszczędności lub zaciągnąć kredyt. Na kontakt z doradcą finansowym mogą liczyć również mniejsze firmy jak i wielkie korporacje.

Ogólne założenie jakie powinien spełniać doradca finansowy jest to chęć jak najkorzystniejszych operacji na naszym kapitale oraz jak największe możliwe pomnożenie zysków. Wisienką na torcie jest fakt, że powinni to robić przy minimalnym poniesieniu kosztów. Dzięki doradcy finansowemu mamy możliwość dokonania wyboru najlepszej strategii finansowej w danej dziedzinie. Doradca finansowy załatwi wszelkie niezbędne formalności oraz dostarczy dokumenty tam, gdzie trzeba aby sfinalizować transakcję. Lecz tak pięknie wynika często tylko ze swojej promocji. Człowiek to tylko stworzenie, które również może popełniać błędny. Nie każdy doradca finansowy posiada rozległą wiedzę w danej dziedzinie. Zdarzyć się może również, że ubogość oferty jaką prezentuje jest rozczarowująca. Sama komisja nadzoru finansowego krytykuje tego typu instytucje. Co jest tego powodem? Nie każdy doradca finansowy musi być w stu procentach uczciwą osobą. Ich zysk polega na prowizji z podpisanej umowy między nami a bankiem lub też inną korporacją. Im mniej korzystna umowa dla nas, tym zazwyczaj większa prowizja dla doradcy. A przecież powinien kierować się naszym dobrem, a nie czysto egoistycznymi pobudkami. Dlatego zanim powierzymy nasze finanse osobie określanej mianem doradcy finansowego powinniśmy przekonać się o jego wiedzy, kompetencjach i znajomości rynku w danej branży.