Gdzie się udać po kredyt z dopłatą?

25 stycznia 2011

Kredyt z dopłatą to obecnie jedna z najbardziej korzystnych ofert przy zaciąganiu kredytu hipotecznego. Osoby, które nie posiadają jeszcze własnego mieszkania mogą skorzystać z rządowego programu rodzina na swoim, który umożliwi nam jego kupno. Jest to kredyt dotowany z budżetu państwa. Kredyt z dopłatą oferują banki komercyjne, które podpisały umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Jest on udzielany tylko w złotówkach. Nie ma znaczenia czy zaciągamy go na 30 czy na 50 lat, gdyż pomoc Skarbu Państwa obejmuje tylko pierwszych 8 lat spłaty.

Podstawowymi formami spłaty kredytu Rodzina na swoim są równe raty albo malejące. Istnieje też możliwość zawieszenia spłaty kapitału kredytu z dopłatą, odsetki jednak należy regulować na bieżąco. W przeciwnym razie nie będziemy mogli skorzystać z kredytu z dopłatą.
Po 8 latach dopłata do kredytu przestanie obowiązywać, Skarb Państwa przestanie dopłacać do naszego kredytu, dlatego rata spłaty może jednorazowo wzrosnąć. Bank może wówczas zaproponować inne zasady spłaty. Zależy to oczywiście od banku, który udzieli nam kredytu z dopłatą.

Kredyt z dopłatą można dostać tylko raz. Mogą jednak skorzystać z niego osoby, które już wcześnie korzystały z pomocy budżetu państwa. Są to osoby, które zaciągały tzw. kredyt studencki. Z dopłat do kredytu mogą też skorzystać osoby, które korzystały z ulgi budowlanej lub remontowej. Podstawowym jednak kryterium, które jest brane pod uwagę przy udzielaniu kredytu z dopłatą, jest to, czy posiadamy rodzinę, gdyż z takiego kredytu mogą skorzystać tylko następujące osoby:

• małżeństwa posiadające dzieci lub małżeństwa bezdzietne,
• osoby samotnie wychowujące przynajmniej jedno małoletnie dziecko
• osoby wychowujące dziecko uczące się, do ukończenia przez nie 25 lat
• osoby wychowujące dziecko bez względu na jego wiek, jeśli pobieramy na to dziecko zasiłek pielęgnacyjny.

Kredyt rodzina na swoim to bardzo korzystne rozwiązanie dla ludzi młodych, którzy nie mają jeszcze własnego kąta.