Gwarantem jest skarb państwa

11 czerwca 2014

Mimo trudności na rynkach inwestycyjnych które utrzymują się już od dłuższego czasu ponieważ minęła już hossa na tych rynkach, inwestorzy wcale nie uciekają ani z gry na giełdzie papierów wartościowych ani z rynku funduszy inwestycyjnych.

A wprost przeciwnie zwiększa się kapitał zainwestowany w poszczególne fundusze i akcje i co dziwne można sporo zyskać nawet na akcjach poszczególnych spółek. Wielu inwestorów zainwestowało też pewne pieniądze w obligacje skarbu państwa, a to dlatego ponieważ obligacje skarbu państwa są pewne i nie można na nich stracić swoich pieniędzy.

Problem tylko w tym że inwestując w obligacje skarbu państwa trzeba być przygotowanym do niekoniecznie duży zysk oraz że na ten zysk trzeba poczekać. Na początek warto wyjaśnić co to są obligacje skarbu państwa, a są to papiery dłużne które potwierdzają udzielenie pożyczki skarbowi państwa na określony procent. Strony podpisują umowę i po jej wygaśnięciu skarb państwa oddaje pożyczone pieniądze wraz z ustalonymi odsetkami. Ważne w tym wszystkim jest że obligacje skarbu państwa są bezpieczne bowiem gwarantem jest właśnie wspomniany skarb państwa tak jak przy lokatach bankowych gwarantem jest bankowy fundusz gwarancyjny. Warto jeszcze dodać że obligacje skarbu państwa dla klientów indywidualnych są 2, 3, 4 i 10 letnie.

Jeżeli same obligacje skarbu państwa inwestorom nie odpowiadają ponieważ zyski z nich niekoniecznie inwestorów satysfakcjonują to można przecież zainwestować w fundusze inwestycyjne, a konkretnie w fundusze zrównoważone które inwestują zarówno w akcje jak i obligacje. Jeżeli jest koniunktura na rynku inwestycyjnym więcej inwestują w akcje a mniej obligacje natomiast jeżeli jej nie ma tak jak obecnie to większy kapitał inwestują w obligacje skarbowe a mniej akcje.

Ale jaką decyzję podejmą inwestorzy to jest już tylko i wyłącznie ich sprawa.