Rynek finansowy proponuje nam wiele różnych form oszczędzania, pomnażania i inwestowania naszych pieniędzy. Tylko i wyłącznie od nas zależy to, jak zdecydujemy się je ulokować.
Na co dzień najwygodniejszą formą dysponowania środkami są konta bankowe – konta osobiste i konta oszczędnościowe. Wpłacanie, wypłacanie, czy kontrolowanie przepływu pieniędzy jest dużo sprawniejsze i łatwiejsze dzięki stałej dostępności do naszego konta. Innym produktem bankowym może być lokata oszczędnościowa, na której raz wpłacone środki, służą, jako kapitał, do którego doliczane są odsetki o ustalonej wysokości.
Zanim wybierzemy lokatę, która miałaby służyć nam za formę oszczędzania, przyjrzyjmy się ofertom dostępnym dla nas. Lokata jest formą umowy między klientem a bankiem, na mocy której bank zobowiązuje się do wypłacenia odpowiedniej wysokości kapitału wraz z odsetkami po upływie określonego terminu. Lokata może być także zarówno odnawialna, jak i nieodnawialna.
KAPITALIZACJA ODSETEK JEST BARDZO KORZYSTNA
Kapitalizacja odsetek, jako taka, służy dopisywaniu odsetek do kapitału po upłynięciu określonego czasu. Jeśli więc założymy lokatę i wpłacimy na nią 1000zł na 6,5%, to po upływie okresu kapitalizacji będziemy mieć 1065zł. Przy następnym okresie kapitalizacji, odsetki będą naliczane już nie na 1000zł (czyli pierwotny kapitał), a na 1065zł, co da nam zysk w wysokości 69,23zł. I tak dalej. Najkorzystniejsze są więc oferty lokat z dzienną kapitalizacją odsetek. Takie lokaty oferują nam banki Alior Bank, PKO SA, czy Noble Bank. Kapitalizacja odsetek dotyczy także prowadzonego rachunku, na którym gromadzimy na bieżąco nasze pieniądze.
Jeżeli więc chcemy aktywnie oszczędzać i pomnażać nasze dochody, a nie chcemy ryzykować inwestując w akcje, czy fundusze inwestycyjne, lokata z dzienną kapitalizacją odsetek, wydaje się być najkorzystniejszą opcją, na jaką możemy się zdecydować. Im większe kwoty przeznaczymy na pierwszą wpłatę na naszą lokatę, tym większe środki będą na niej gromadzone, w coraz szybszym tempie. Tak więc, jeśli już decydujemy się na oszczędzanie – oszczędzajmy z głową.