Kredyt gotówkowy i konsolidacyjny – kiedy można połączyć?

16 grudnia 2016

Zbyt duża liczba kredytów potrafi przyprawić niejedną osobą o zawrót głowy. Jeśli zadłużeń jest kilka, warto jest połączyć w jedno. W jakiej sytuacji możemy połączyć zatem kredyt gotówkowy i konsolidacyjny, jeśli już wcześniej z takiego skorzystaliśmy?

Kredyt gotówkowy to produkt, który służy realizowaniu różnego rodzaju zakupów lub innych celów konsumenckich. Taki kredyt zaciągamy w banku na relatywnie krótki okres (maksymalnie na kilka lat). Drugą cechą kredytu gotówkowego jest stosunkowo niska kwota, jaką pożyczamy od banku. Z pomocą tego produktu można nabywać bardzo różne ruchomości. Zwykle jednak najczęściej kupuje się za nie sprzęt AGD lub RTV.

Kredyt konsolidacyjny to z kolei kredyt, który łączy dotychczasowe zadłużenia kredytowe klienta. Jest to rozwiązanie, które jest odpowiedzią na problemy kredytobiorcy ze spłacaniem swoich należności. W skład kredytu konsolidacyjnego wchodzić mogą różne kredyty w zależności od tego, czy bank zgodzić się na ich uwzględnienie. Celem tego rodzaju kredytu jest zmniejszenie obciążeń kredytobiorcy. W ten sposób możliwe staje się dalsze regularne spłacanie rat kredytowych. Istotne jest tutaj to, że kredyt konsolidacyjny oznacza mniejsze raty kredytowe, ale jednocześnie zwykle oznaczana w całym okresie zwiększenie oprocentowania i wydłużenie okresu spłaty. Jest to oczywiście koszt tego, że klient jest w trudne sytuacji i prosi bank o zmianę charakteru należności, czym w zasadzie jest kredyt konsolidacyjny.

Kredyty konsolidacyjne mają taki związek z kredytami gotówkowymi, że te drugie mogą być konsolidowane w ich ramach. Jeśli na przykład klient banku ma kredyt hipoteczny i kredyt gotówkowy, a pojawiają się u niego problemy ze spłatą rat, to może bez problemów wykorzystać rozwiązanie, jakim jest kredyt konsolidacyjny. W efekcie będzie płacił jedną ratę zamiast dwóch. Połączenie kredytu gotówkowego z konsolidacyjnym może oczywiście nastąpić tylko wtedy, kiedy zgodę wyrazi na to bank. W praktyce kredyt gotówkowy to krótszy okres spłaty, więc bank będzie musiał rozwiązać tę kwestię od strony technicznej. Może się na przykład okazać, że w nowym harmonogramie spłat będziemy płacić przez okres kilku miesięcy trochę wyższe raty, aby spłacić w ten sposób kredyt gotówkowy, a później nasze raty będą niższe. W sumie wszystko zależy tu od układu z bankiem.