Kredyty refinansowe kosztują

20 stycznia 2012

Kredyty obrotowe, inwestycyjne, hipoteczne dla małych firm, to według materiałów reklamowych banków najprostszy sposób na pozyskanie pieniędzy na rozkręcenie interesu. Należy tylko wypełnić wniosek i gotówka spłynie na konto firmy bez żadnego problemu. Okazuje się, że problem jednak jest, a kredyty dla małych firm to tylko marketingowy chwyt bankowy. Oczywiście banki udzielają kredytów firmom, ale na określonych warunkach, które często są nie do spełnienia dla zaczynających dopiero rozkręcanie swoich biznesów początkujących przedsiębiorców.
– Czy gdzieś dają kredyty dla nowych firm? Byłem w getin banku, to mi powiedzieli, że minimum trzeba działalność gospodarczą prowadzić 12 miesięcy, dopiero wtedy mogą ze mna na temat kredytu rozmawiać – – twierdzi początkujący przedsiębiorca.
– Bujda i tyle, staram się ze wszystkich sił rozkręcić swoja nową firmę. Zacząłem ze środków własnych, ale popyt okazuje się większy i chciałem zasilić swój kapitał. Jednak takich jak ja małych to banki mają w dalekim poważaniu, lepiej zasilać grono bezrobotnych. Tak wygląda u nas wspieranie malej i średniej przedsiębiorczości – twierdzi drugi początkujący przedsiębiorca.
– Żaden bank nie da kredytu jeżeli nie zbada zdolności kredytowej firmy, a na podstawie czego zbada? Oczywiście na podstawie zeznania podatkowego PIT. Tymczasem wszyscy doskonale wiedzą, że jest to roczne zeznanie podatkowe, więc trzeba prowadzić działalność co najmniej rok, a i tak nie ma pewności, że taki kredyt zostanie udzielony – żali się kolejny przedsiębiorca.
Tymczasem banki boją się, że kredyt dla firm to stracone pieniądze. Zbyt dużo firm bankrutuje i banki tracą swoje pieniądze, a przynajmniej ich część. Znacznie prościej firmom jest starać się o refinansowanie kredytu niż o kolejne kredyty. A refinansowanie jest według encyklopedii ‘ operacja pieniężna, polegająca na wykorzystaniu zewnętrznych funduszy pieniężnych w celu zastąpienia środków pierwotnie wydatkowanych na jakiś cel. W rezultacie te pierwotnie wydatkowane środki pieniężne mogą być znowu użyte do finansowania takich samych jak poprzednio czy też odmiennych działań. W gospodarce rynkowej największą skalę i znaczenie mają operacje refinansowania przeprowadzane wewnątrz systemu bankowego”. Jaśniej refinansowanie kredytu jest to przeniesienie kredytu do innego banku na dogodniejszych warunkach spłaty. Takie refinansowanie kredytu jest możliwe oczywiście jeżeli jakiś bank zgodzi się na taką operację, no i oczywiście trzeba za nią zapłacić.
W ofertach czytamy: ” Jeżeli planujemy jakąś dużą inwestycję, modernizację, jeżeli potrzebujemy na ten cel środków finansowych z pomocą przyjdą nam instytucje finansowe, które oferują całą gamę korzystnych kredytów. Dlatego o kredyty dla małych firm też teraz nie jest trudno”. Wspomniany getin bank, który odesłał z kwitkiem młodego przedsiębiorcę nadal zachwala swoje usługi. Reklama zachęca początkujących biznesmenów do korzystania z usług tego banku twierdząc, że jeżeli ktoś chce dynamicznie rozwijać swoja firmę to najlepiej skorzystać z oferty getin banku. „Kredyt inwestycyjny getin banku został stworzony z myślą o przedsiębiorcach, którzy chcą budować lub rozbudowywać infrastrukturę, zwiększać swoją zdolność produkcyjną, a nawet przejąć inne przedsiębiorstwa. Można go też przeznaczyć na zakup środków trwałych, zakup patentów lub licencji”. Oferty, propozycje i…brak konkretów. Bowiem jeżeli przychodzi do finalizacji interesów zaczynają się schody, o których tak często wspominają przedsiębiorcy.