Łatwo dostępny kredyt

28 kwietnia 2012

Rynek usług bankowych jest w ciągłej modyfikacji. Na przestrzeni zaledwie kilku miesięcy zmieniły się realia odpowiadające za przyznawanie kredytów.

Wzrost akcji kredytowej planuje dzisiaj ponad połowa banków. Niektóre z dostępnych placówek spodziewają się niestety spadków. Według niektórych instytucji bankowych wzrosło zainteresowanie kredytami po wprowadzeniu ostatnich regulacji podyktowanymi przez Komisją Nadzoru Finansowego.

Tego się nie spodziewaliśmy. Według ówczesnych prognoz, sprzed wprowadzenia Rekomendacji S II wszyscy myśleli, że rynek kredytów znacznie się spowolni. Postulaty jakie wprowadziła Komisja Nadzoru Finansowego, były bowiem dosyć rygorystyczne. 20% wkład własny, głębsza weryfikacja naszej zdolności finansowej oraz wycofanie kredytów we franku szwajcarskim i w euro. Wszyscy z zapartym tchem śledzili najnowsze informacje z rynku bankowego.

Baczny monitoring wprowadziły jednostki, które w tym roku planowały zaciągnąć kredyt hipoteczny. Ich nastroje pogorszyły się w momencie, kiedy zmiany dotknęły kredyt preferencyjny Rodzina na swoim. Seria rządowych dopłat została bowiem znacząco ograniczona. Obostrzenia dotknęły także kwestię lokat bankowych, które są dzisiaj dostępne tyle , że nie jako dziennie kapitalizowane.

Dla depozytariuszy są to hiobowe wieści ponieważ zmniejsza to ich realny zysk z zamrożonej gotówki w bankowym skarbcu. Jak się jednak okazuje pierwszy kwartał 2012 roku nie był tak zły jak się wszyscy spodziewaliśmy. Zainteresowanie jakim klienci obdarzyli kredyt hipoteczny wzrosło o kilkanaście punktów procentowych. Spadki zanotowało jedynie kilka placówek. Rynek jest jednak bardzo płynny, kredyty zależą od bieżących mechanizmów jakie kierują całą gospodarką światową.

Mimo licznych utrudnień analitycy nie wróżą negatywnych procesów. Wzmożona analiza zdolności kredytowej przyniosła nam wszystkim mniejsze zadłużenie Polaków. Jest to dobry znak dla naszej gospodarki.