Lepsza kondycja finansowa

29 grudnia 2011

Konta bankowe, to temat rzeka: konta osobiste, rachunki oszczędnościowe, konta bilansujące, konta dla firm itd. Bogata oferta i niestety mało elastyczna. Oczywiście zawsze konto i bank można zmienić, ale ile jest z tym problemów wiedzą tylko ci, którzy już próbowali to zrobić. Konta dla klientów indywidualnych i konta dla firm, tak w największym skrócie można dokonać podziału kont. Zatrzymajmy się na chwilę przy tej ostatniej ofercie, bowiem konta dla firm są ważnym elementem w sprzedaży produktów bankowych i to obojętnie czy taką ofertę proponują banki w Warszawie czy też banki w Gliwicach. O kontach osobistych klientów indywidualnych powiedziano już wiele, wiele też się dzieje ostatnio w tej branży. O kontach bankowych dla firm mówi się mniej, ale dla przedsiębiorców posiadanie dobrego konta bankowego jest równie ważne jak finanse firmy. Można również zobaczyć ranking banków.
To prawda, dobre konto, dobra współpraca z bankiem są dla firmy bardzo ważne. Dla banku ważny jest tylko dobry biznes. Pod koniec ubiegłego roku finanse wielu firm miały się coraz lepiej. Polscy przedsiębiorcy planowali nawet zwiększenie zatrudnienia i podwyższenie wynagrodzeń. Było to oczywiście wynikiem lepszej kondycji finansowej firm. Nie mogły tego nie dostrzec banki tworząc w swej ofercie specjalne pakiety kompleksowej obsługi przedsiębiorstw. Często były to oferty promocyjne, które miały skusić firmy do skorzystania z tych propozycji. Coraz większym zainteresowaniem cieszyły się też konta dla firm oferowane przez banki internetowe. Internetowe konta są przede wszystkim tańsze, poza tym firmy korzystając z takich kont zaoszczędzają mnóstwo czasu, który w prowadzeniu interesów jest bardzo istotnym elementem powodzenia w biznesie. Nie mogły tej sytuacji nie zauważyć banki tradycyjne, dlatego postanowiły rozszerzyć również swoją ofertę o konta online. Prekursorem w tym biznesie był bank Pekao, a później dołączyły do niego inne. Zwiększony ruch w sprzedaży kont dla firm szybko został dostrzeżony i doceniony. Rankking banków również pomoże. Miesięcznie było to kilka tysięcy takich operacji, była to więc niebagatelna ilość. Powodem tak dużego zainteresowania firm kontami dla nich jest spadek cen w tej ofercie. Mniejsze ceny to między innymi brak opłat za prowadzenie kont dla firm, mniej też przedsiębiorstwa płaciły za przelewy do ZUS i Urzędu Skarbowego.
Rywalizacja między bankami była ostra, stosowano przeróżne metody marketingowe, takie jak chociażby preferencje, upusty, rabaty, nie było też większych problemów z kredytami – firmy miały więc w czym wybierać. Wszystko się skończyło wraz z pogorszeniem się kondycji finansowej przedsiębiorstw. W takiej sytuacji firmy przestały juz być dla banków dobrym partnerem i obojętnie czy były to banki w gliwicach czy w warszawie przykręciły kurki z preferencjami. I tak jest do dziś, ponieważ sytuacja finansowa firm nie poprawiła się, a przynajmniej tych małych i średnich firm, na których przecież opiera się rozwój gospodarczy całego państwa. Zapomniał o tym rząd i zapomniały banki.