Wczytując się w informacje z rynków inwestycyjnych daje się zauważyć, że najwięcej analitycy finansowi czasu poświęcają nieruchomościom. Po prostu w tej trudnej sytuacji na rynku inwestycyjnym najlepiej inwestować w zakup nieruchomości. Problem tylko w tym jak inwestować w nieruchomości i w jakie nieruchomości.
– Jest wiele rodzajów funduszy i równie wiele sposobów na inwestowanie. Ale trzeba wiedzieć jak to robić, czyli jak na przykład inwestować w nieruchomości, złoto, czy na rynku funduszy inwestycyjnych. Jeżeli chcemy w ogóle mówić o funduszach musimy zdecydować się o jakim, bowiem jest ich wiele i inne mają przeznaczenie i zadania. Możemy na przykład mówić o funduszu założycielskim, strukturalnym, własności pracowniczej, interesuje nas fundusz zasobowy i fundusze inwestycyjne, które na rynku są najbardziej rozpoznawalne. Inwestowanie w fundusze inwestycyjne wymaga określonej wiedzy od inwestorów, a jeżeli jeszcze takowej nie posiadają powinni skorzystać z pomocy firmy doradztwa finansowego – powiedział jeden z inwestorów od dawna działającym na tym rynku.
Jeżeli chcemy zainwestować swoje pieniądze w nieruchomości, ponieważ na nieruchomościach się ponoć nie traci, to możemy to zrobić na własny rachunek czyli indywidualnie, lub na rynku funduszy nieruchomości. Lecz i w jednym i w drugim przypadku trzeba wiedzieć jak inwestować w nieruchomości aby mieć jak największy zysk. O stratach nikt w tej sytuacji nie myśli. Ale faktem też jest, że ceny nieruchomości w naszym nienormalnym kraju nadmuchane są do granic możliwości. Ale to temat na inne rozważania. Dla wszystkich jest chyba oczywiste, że bez pomocy unijnej nie moglibyśmy tak rozwijać naszej gospodarki jak obecnie, a pozbawione unijnych pieniędzy polskie przedsiębiorstwa prawdopodobnie dawno już by zbankrutowały. Nie mówiąc już o całej infrastrukturze drogowej, która bez wsparcia Brukseli praktycznie nie istniałaby. Fundusze własności pracowniczej działają na podobnych zasadach jak fundusze inwestycyjne z tą tylko różnicą, że kapitał zgromadzony przez fundusze jest własności załogi firmy, która go zgromadziła. No i fundusz zasobowy, o którym możemy najczęściej mówić w przypadku spółdzielni mieszkaniowych. Fundusz zasobowy gromadzony jest z wpłat członków spółdzielni i przeznaczony jest w celach inwestycyjnych wspólnego uzytku. W jego skład wchodzi także fundusz remontowy i właśnie remonty budynków spółdzielni mieszkaniowych są najbardziej widoczne: ocieplanie budynków, malowanie elewacji, wymiana pokryć dachowych, wymiana stolarki okiennej oraz drzwi, remonty parkingów, budowa placów zabaw dla dzieci itd. Długo można byłoby wyliczać jakie zadania w spółdzielniach mieszkaniowych spełnia fundusz zasobowy, ale spółdzielnie również muszą planować wiedzieć jak inwestować w nieruchomości pozostające w ich zasobach, aby utrzymać je w należytym stanie.