Odnawialny czy debet

23 lutego 2010

Kredyty, pożyczki, gotówka i ciągłe problemy z jej brakiem. Kiedy więc dopadnie nas potrzeba szybkiej gotówki to mamy dwa wyjścia: starać się o szybki kredyt gotówkowy, którego ofert jest wprost zatrzęsienie, albo o kredyt odnawialny, który łatwo jest dostać, ale można się nabawiać przez ten kredyt też kłopotów. Chociaż tak Bogiem a prawdą,  to z każdym kredytem mogą być problemy. Nie ma bowiem dobrych i tanich kredytów. Są za to złe i drogie. Mogą być tylko mniej i bardziej korzystne warunki ich przyznawania. O kredytach odnawialnych wiemy chyba najmniej, ponieważ najczęściej korzystamy z debetów, a rzadziej decydujemy sie na kredyt odnawialny.
– Niekoniecznie tak jest, kredyt odnawialny jest często uruchamiany przez bank i nie jest niczym nowym w bankowej rzeczywistości. Najczęściej zasady przyznawania kredytów gotówkowych są nieprzejrzyste dla przeciętnego klienta. Jak bowiem mogą być przejrzyste, skoro na przykład kredyt oprocentowany  na 10-15 procent, w rzeczywistości okazuje się kredytem kilkakrotnie droższym. Banki podnoszą prowizje, nakazują ubezpieczenia kredytów, wprowadzają opłaty przygotowawcze, wszystko do w znacznym stopniu podnosi koszt kredytu. Tymczasem kredyt odnawialny funkcjonuje na bardziej przejrzystych zasadach: oprocentowanie jest do zaakceptowania, zasady przejrzyste, a prowizja w miarę przystępna. Ale kredyt odnawialny ma też swoją wielką wadę, która zwie sie przyzwyczajenie. Jeżeli bowiem zasadą stało się, że korzystamy z tego kredytu stale, to oznacza, że nasze życie toczy się na kredycie… Tak jest nam wygodniej, ale czy łatwiej? – retorycznie pyta doradca finansowy.
Z pewnością nie, ponieważ życie na kredyt nigdy nie jest łatwe i proste. Każdy kredyt trzeba przecież kiedyś spłacić. Kredyt odnawialny to bardzo dobry spośób na szybką gotówkę, ale korzystając z niego stale bardzo łatwo możemy wpaść w pułapkę kredytową. Czy może starać się o niego każdy klient banku? Z pewnością może się o taki kredyt odnawialny starać właściciel konta bankowego, ponieważ kredyt ten nierozerwalnie jest z nim związany. Przez banki traktowany jest jako usługa dodatkowa i starając się o taki kredyt nie musimy bankom uzasadniać jego potrzeby oraz celu na jaki ma być przeznaczony. Do zalet takiego kredytu z pewnością można też zaliczyć jego wielokrotną odnawialność. Jeżeli klient jest wypłacalny, bank przesyła teraz tylko pismo z zapytaniem czy decyduje sie na odnowienie kredytu. Jeżeli nie musi go spłacić w określonym terminie, jeżeli klient nie odpowie na pismo banku jest to równoznaczne z wyrażeniem zgody na odnowienie kredytu. Z pewnością jest to też bardziej korzystny kredyt od zwykłego kredytu gotówkowego, ponieważ każda kolejna wpłata na konto, automatycznie zmniejsza sumę kredytu.
– Z kredytu odnawialnego korzystam już od wielu lat, jedyne co mi się w tym kredycie nie podoba to prowizja, która w moim przypadku wynosi około 5%. Nie jest to mało, ale nie mam też dużego kredytu, więc jakoś da się to przeżyć. Z pewnością jednak kredyt odnawialny jest dobrą ofertą bankową i moim zdaniem lepszą niż debet – przekonuje jeden z klientów banku pekao sa.

5