oprocentowanie kredytu

29 marca 2012

Oprocentowanie kredytu jest jednym z najczęściej podawanych czynników na temat oferty instytucji finansowej. Czy widząc energiczne reklamy oferujące najniższe oprocentowanie na rynku mówią prawdę? Zapewne, jednak nie tylko oprocentowanie kredytu wpływa na wysokość naszej raty.
Oprocentowanie kredytu to nic innego jak jeden z elementów, który przynosi zysk dla banku. Każda comiesięczna rata jest obliczana na podstawie pozostałego kapitału do spłaty oraz wysokości odsetek wyliczanych na podstawie długości kredytowania i stopie referencyjnej. Pamiętajmy, że oprocentowanie kredytu zawsze podawane jest w stosunku rocznym więc im dłuższy okres kredytowania tym więcej zarobi na umowie kredytowej bank.
Bardzo istotnym czynnikiem na ilość odsetek jakie musimy zapłacić dla naszego kredytodawcy jest również forma rat jaką wybierzemy. W przypadku rat stałych większą część wpłaty stanowią odsetki (niekiedy w przypadku bardzo dużych kwot z początku spłacane są praktycznie same odsetki). Jeżeli wysokość kapitału się nie zmniejsza lub zmniejsza się w bardzo małym stopniu wysokość ponoszonych kosztów jest wciąż taka sama. Jeżeli zdecydujemy wybrać się raty malejące z początku większa część raty jest właśnie kapitałem, jednak należy zauważyć, że pierwsze raty mogą być astronomiczne (proporcjonalne do wysokości kredytu) i niekiedy są wręcz niemożliwe do spłaty przez kredytobiorców.  Pamiętajmy, że kredyty długoterminowe takie jak hipoteczne najczęściej udzielane są na zasadzie oprocentowania zmiennego, czyli zależą od stawek rynkowych np. WIBOR. Co jakiś czas bank aktualizuje oprocentowania na jakie zostały udzielone nam finansowania co może wpływać znacząco na wysokość raty. W tym wypadku bank ma obowiązek dostarczyć nowy harmonogram spłat który jest oparty o nową wysokość oprocentowania.  Należy nadmienić, że na wysokość raty nie wpływa tylko oprocentowanie kredytu. Warto zapytać o RRSO czyli, rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, która zawiera faktyczny koszt kredytu.