Optymistyczne prognozy

29 października 2011

Mimo, iż wyniki funduszy inwestycyjnych nie są najgorsze inwestorzy z niepokojem patrzą na to co się od jakiegoś czasu na tym rynku dzieje. Brak stabilizacji jest największym mankamentem i nie zmienią tego nawet najbardziej optymistyczne zapowiedzi i prognozy. Poza tym każdy produkt oparty na zmieniającym się kursie waluty niesie za sobą niebezpieczeństwo oraz ryzyko. I problem ten dotyczy zarówno lokat bankowych oraz jeśli chodzi o fundusze inwestycyjne arka. Poza tym nikt nie da nam gwarancji, że ewentualne umocnienie złotego nie przyniesie nam określonych zysków lecz straty. Jak twierdzą doradcy finansowi takie zarobki jakie były na przełomie lat 2008/2009 zdarzają się bardzo rzadko. Dlatego co powinien zrobić mądry inwestor, który chce wybrać jak najlepsze fundusze inwestycyjne arka? Przede wszystkim niech nie działa emocjonalnie, nie kupuje produktów, których działania nie rozumie i nie zdaje sobie sprawy z ryzyka jakie podejmuje. Przede wszystkim jednak pamiętajmy o jednej zasadniczej rzeczy: nie decydujmy się na grę vabank, czyli postawienie całej kasy na jedną kartę – czytaj na jedną transakcję. Ktoś kiedyś powiedział, że na rynku finansowym nie ma miejsca na chciwość i głupotę i ma rację. Ale z drugiej strony wątpliwa wydaje się interpretacja, że fortunę można zbudować jedynie ciężka pracą. Najczęściej bowiem buduje się ją spekulacjami i przekrętami. Natomiast zgadza się, że powinno szanować się swoje pieniądze. Ale swoje, a nie cudze, jak to na przykład robią tfi. Tymczasem fundusze inwestycyjne arka rosną w siłę i rosną ich aktywa, a ich wartość osiągnęła juz prawie 110 miliardów złotych co z kolei oznacza wzrost o 3,6% w skali miesiąca. Warto w tym miejscu podkreślić, że ponad jedna trzecia pieniędzy o którą powiększyły się aktywa funduszy, to przyrost ich wartości w grupie funduszy akcyjnych.

Oczywiście nie wszyscy najlepiej ulokowali swoje pieniądze, ponieważ rynek funduszy rządzi się takimi samymi prawami jak cały rynek finansowy. Są fundusze lepsze i gorsze, fundusze lepiej inwestujące oraz takie które nie trafiły zbyt dobrze z inwestycjami, fundusze, które zarobiły naprawdę dużą kasę dla swoich klientów i takie które zarobiły niewiele lub w ogóle nie miały zysków. Dlatego decydując się na jakieś sensowne inwestowanie, na ulokowanie swoich pieniędzy w dobrym funduszu musimy dobrze się zastanowić i wybrać najlepsze propozycje – powiedział ekspert od finansów.

Jak to zrobić? Najlepiej samozarządzić porównanie funduszy inwestycyjnych. A jest w czym wybierać, bowiem rynek ten jest bogaty. W podjęciu właściwej decyzji pomoże nam z pewnością wspomniane porównanie funduszy inwestycyjnych.