Płacimy i odnawiamy

6 marca 2012

Coraz częściej brakuje nam gotówki i coraz częściej staramy się pieniądze pożyczyć w banku. Jeżeli mamy konto i aktywnie z niego korzystamy najrozsądniejszym wyjściem jest kredyt odnawialny. Tymczasem kredyt odnawialny, albo inaczej kredyt rewolwingowy to kredyt w rachunku kredytowym. Podczas trwania takiej umowy każde spłacenie takiego kredytu, obojętnie jego całości czy też jakiejś części skutkuje odnowieniem wolnego limitu o spłaconą część kredytu. Umożliwia to wielokrotnie korzystanie z kredytu aż do chwili wygaśnięcia umowy kredytowej. Trzeba także wiedzieć, że kredyt odnawialny brany jest najwyżej na okres jednego roku. Po tym okresie bank oraz kredytobiorca mogą odnowić taką umowę, jeżeli oczywiście wyrażą taką chęć. Jeżeli kredytobiorca nie ma większych kłopotów ze spłacaniem takiego kredytu bank sam proponuje jego odnowienie i jeżeli klient ma taką wolę kredyt odnawialny niejako z automatu zostaje odnowiony, a klient tylko zapłaci ustaloną przez bank prowizję. Można oczywiście się nabawiać przez ten kredyt też kłopotów. Ale tak naprawdę to z każdym kredytem mogą być problemy. Nie ma bowiem dobrych i tanich kredytów. Są za to złe i drogie.
– Ale mogą być natomiast mniej i bardziej korzystne warunki ich przyznawania. O kredytach odnawialnych wiemy chyba najmniej, ponieważ najczęściej korzystamy z debetów, a rzadziej decydujemy się na kredyt odnawialny. Taki kredyt odnawialny czy rewolwingowy jest uruchamiany przez bank i nie jest niczym nowym w bankowej rzeczywistości. Najczęściej zasady przyznawania kredytów gotówkowych są nieprzejrzyste dla przeciętnego klienta. Jak bowiem mogą być przejrzyste, skoro na przykład kredyt oprocentowany na 10-15 procent, w rzeczywistości okazuje się kredytem kilkakrotnie droższym. Banki podnoszą prowizje, nakazują ubezpieczenia kredytów, wprowadzają opłaty przygotowawcze, wszystko do w znacznym stopniu podnosi koszt kredytu. Tymczasem kredyt odnawialny funkcjonuje na bardziej przejrzystych zasadach: oprocentowanie jest do zaakceptowania, zasady przejrzyste, a prowizja w miarę przystępna – powiedział jeden z kredytobiorców
Ale kredyt odnawialny ma też swoją wielką wadę, która zwie się przyzwyczajenie. Jeżeli bowiem zasadą stało się, że korzystamy z tego kredytu stale, to oznacza, że nasze życie toczy się na kredycie… Tak jest nam wygodniej, ale czy łatwiej? Można z tym dyskutować, ponieważ życie na kredyt nigdy nie jest łatwe i proste. Każdy kredyt trzeba przecież kiedyś spłacić. Kredyt odnawialny to bardzo dobry sposób na szybką gotówkę, ale korzystając z niego stale bardzo łatwo możemy wpaść w pułapkę kredytową.

5