To bardzo ważny problem

17 grudnia 2011

Sytuacja na rynku mieszkaniowym jest taka, że deweloperzy coraz częściej zaczynają stosować przeróżnego rodzaju promocje, rabaty i upusty, aby tylko sprzedać swoje mieszkania, bowiem chętnych póki co jest o wiele mniej niż zwykle. Na decydujących się na kredyt hipoteczny i kupno mieszkania czekają więc przeróżnego rodzaju nagrody. Coraz częściej deweloperzy do mieszkań dokładają bezpłatnie garaże, piwnice czy też tarasy – schodzą też często z cen mieszkań. Pod koniec ubiegłego roku na rynku kredytów hipotecznych był niezły ruch. O kredyty hipoteczne na mieszkanie było jeszcze stosunkowo łatwo, ponieważ nie weszły jeszcze w życie pełne zapisy rekomendacji T. Ale najłatwiej było i jest zastosować kalkulator hipoteczny i wyliczyć koszt kredytu na zakup mieszkania.
– Rzeczywiście dobrze jest zastosować kalkulator hipoteczny dla wyliczenia kosztów takiego kredytu i mieć tym samym możliwość wyboru najkorzystniejszego kredytu. .Ale nie o to w tej sprawie tylko chodzi. Chodzi też o to, że kredytobiorcy biorąc na zakup mieszkania długoterminowe i bardzo drogie kredyty hipoteczne, chcieliby coś w zamian. A co mają? Nie tak dawno weszły w życie znowelizowane przepisy zamieniające drogi wewnętrzne na publiczne. Czym to skutkuje? A no mandatami, zakładaniem blokad i odholowywaniem źle zaparkowanych samochodów na osiedlowych uliczkach – powiedział jeden z kredytobiorców.
To prawda, często bowiem zdarza się, że z braku miejsca, źle zaparkowane auta blokują wjazdy do parkingów podziemnych, skrzyżowania ulic, parkowane są często na chodnikach, a także trawnikach. Powód? Bardzo wysokie ceny gruntów na których deweloperzy budują budynki mieszkalne. Aby wykorzystać do maksimum teren na którym budowane są osiedla tak, że budynek od budynku dzielą jedynie bardzo wąskie uliczki, często z znakami zakazu postoju. Niestety najczęściej na takich osiedlach nie ma publicznych parkingów. Są tylko podziemne – bardzo drogie – oraz – nieco tańsze – miejsca parkingowe przy blokach mieszkalnych. Słusznie zauważa interia pl., że taka sytuacja musi rodzić konflikty. A co mają zrobić osoby przyjezdne, odwiedzające rodziny czy znajomych? Nikogo jednak to nie obchodzi, ani deweloperów, ani administracji, ani tym bardziej policji oraz strażników miejskich. Do chwili kiedy weszły znowelizowane przepisy kodeksu drogowego. Dotychczas nasi struże porządku publicznego mieli związane ręce ponieważ na jakąkolwiek interwencję nie pozwalały przepisy. Teraz mogą już poharcować tak jak to robią na mieście. Tylko czy zaostrzenie przepisów wobec kierowców, którzy nie mają możliwości zaparkowania swoich aut zgodnie z obowiązującymi przepisami rozwiąże problem? Z całą pewnością nie, dlatego takie restrykcyjne podejście do tego problemu jeszcze bardziej zaogni ten konflikt. Walka ze skutkami nie zlikwiduje przyczyn obecnych problemów.
– A tymczasem my mieszkańcy osiedli, często osiedli zamkniętych, którzy wzięli bardzo drogie kredyty hipoteczne aby zakupić własne cztery ściany na tych osiedlach, chcielibyśmy mieć komfort swobodnego poruszania się po osiedlu, swobodnego parkowania naszych aut oraz aut naszych znajomych, którzy przyjeżdżają nas odwiedzić. Zakładanie blokad i mandaty nic tu nie zmienią – powiedział jeden z mieszkańców takiego osiedla.