Umowa przedwstępna-kupujemy mieszkanie

6 maja 2013

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na kupno mieszkania, wiąże się to z możliwością zaciągnięcia kredytu hipotecznego, bez którego inwestycja we własną nieruchomość nie byłaby możliwa.

Kredyty hipotecznego to zadłużenia na konkretne inwestycje, dlatego zanim wybierzemy się do banku po kredyt powinniśmy wybrać już mieszkania, które chcemy kupić, wówczas formalności kredytowe znacznie się skracają.

Szukanie mieszkania nie jest proste, na dobre mieszkanie składa się wiele elementów, takich jak standardowa lokalizacja czy ilość pokoi, niemniej jednak przed rozpoczęciem poszukiwań mieszkania na kredyt należy pamiętać o jednym bardzo ważnym aspekcie, jeżeli decydujemy się na kupno konkretnego mieszkania na kredyt powinniśmy spisać z właścicielem tak zwaną umowę przedwstępną, która zobowiąże go do sprzedania mieszkania właśnie nam, nawet jeżeli w międzyczasie pojawi się kupiec oferujący wyższą cenę mieszkania.

Bardzo często kredytobiorcy zadłużeń hipotecznych podczas załatwiania formalności kredytowych tracą mieszkanie na którego kupno chcieli pożyczyć pieniądze, umowa przedwstępna zabezpiecza kredytobiorce. Należy jednak pamiętać, że umowa przedwstępna spisana jedynie przez właściciela mieszkania i kupującego w sensie prawnym tak na prawdę nic nie znaczy, właściciel może ją z łatwością zerwać i żaden sąd nie może mu tego zabronić. Prawdziwa umowa przedwstępna kupna mieszkania powinna być spisana u notariusza, wówczas nie można jej naruszyć, kredytobiorcy w trakcje formalności kredytowych będzie mógł czuć się pewien, że wymarzone mieszkanie nie „ucieknie”.

Pamiętajmy, również o tym, że kredyt hipoteczny jest dużą inwestycją, przed wybraniem konkretnej oferty zadłużenia należy sprawdzić wiele propozycji banków aż do momentu znalezienia kredytu o niskim oprocentowaniu i marży.