WIBOR 6M

25 stycznia 2012

Gdy sprawdzamy oferty konkretnych kredytów bankowych, często nie jest podane ich oprocentowanie. Widnieje wówczas informacja o tym, że oprocentowanie jest zmienne regulowane przez obecną stopę procentową.

Oprocentowanie kredytów bankowych określa tak zwana rynkowa stopa procentowa, która również dzieli się na kilka podmiotów. Jednym z nich jest WIBOR 6M, który określa stopę przez okres 6 miesięcy.
Banki obliczając oprocentowanie sowich kredytów i pożyczek posługują się rynkową stopą procentową czyli wartością obliczoną przez bank Centralny,który swe obliczenia dokonuje na podstawie miernika przychodu posiadaczy kapitału, w tym przypadku banków. Przykładowo kredyty hipoteczne udzielane są najczęściej na podstawie Wyboru 3M, lub 6M, oznacza to, że banki uaktualniają oprocentowanie kredytów co trzy lub sześc miesięcy. Warto więc bardziej zagłębić się w system obliczania stopy procentowej jaką jest WIBOR 6M, być może naliczenie odsetek kredytów hipotecznych będzie bardziej zrozumiałe.
WIBOR 6M to sześciomiesięczna stopa procentowa wszystkich kredytów czy pożyczek na polskim rynku międzybankowym. Oprocentowane kredytów, zwłaszcza hipotecznych to dwa czynniki, mianowicie, marża kredytowa oraz rynkowa stopa procentowa. Wysokość WIBOR 6M jest określana przez rynek międzybankowy w okresie 6 miesięcy. czyli częstotliwości aktualizacji stopy procentowej. W sytuacji gdy panuje trend wzrostowy WIBOR 6M staje się lepszym rozwiązaniem niż WIBOR 3M (trzymiesięczne oprocentowanie pożyczki) co jest spowodowane dłuższym czasem aktualizowania się wskaźnika.
Na rynku bankowym na półrocznej stopie WIBOR 6M opiera się między innymi Bank Ochrony Środowiska (BOŚ) co nie oznacza, że oferta banku jest gorsza od innych. WIBOR 6M ma zarówno swoje wady i zalety ale najważniejszym plusem jest to, że rata naszego kredytu jest nieco stabilniejsza.