Zastawić w lombardzie

7 sierpnia 2011

Lombardy. To alternatywa osób starających się o szybką gotówkę. Za lombardami przemawia także brak jakichkolwiek procedur, nie trzeba wykazywać się też zdolnością kredytową, można figurować w bik, big, można mieć nie rozliczone kredyty w bankach itd. Poza tym w chwili obecnej bardzo trudno jest o kredyty w bankach, dlatego kredyty lombardowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Powstawały w naszym kraju jak przysłowiowe grzyby po deszczu na początku lat dziewięćdziesiątych. Były to jednak lata kiedy kredyt bankowy był na wyciągniecie ręki, kiedy o pożyczkę było bardzo łatwo, a ludzie bez żadnego problemu za kredyt kupowali mieszkania, samochody czy też sprzęt agd i rtv, wtedy lombardy nie były nam potrzebne. Zamykano więc ten niezbyt dochodowy biznes, ale byli także tacy, którzy postanowili przeczekać, albo tacy, którzy wyczuwając interes otwierają teraz lombardy. W sytuacji kiedy wielu polskim rodzinom coraz gorzej się powodzi, kiedy nie mają żadnych szans na kredyt w banku, kiedy nawet firmy pożyczkowe odwracają się do nich tyłem kredyty lombardowe to ostatnie z wyjść. Dlatego ludzie zastawiają w lombardach co tylko mają jeszcze cennego w domu, aby po prostu przeżyć. Może to być biżuteria, przedmioty ze złota, sprzęt elektronicznych czy też rtv. Obecnie kredyty lombardowe to dla wielu osób jedyny możliwy sposób na dotarcie do gotówki. Charakterystyczna jest wypowiedź jednej z klientek lombardów, która stwierdziła, że jeszcze tylko psa i męża nie zastawiała w lombardzie, ale tylko dlatego, że jest to niemożliwe.
– Tak robi coraz więcej osób osób i wcale nie jest to takie śmieszne. A zastawia się teraz wszystko poczynając od biżuterii na sprzędzie elektronicznym i agd kończąc. Bieda coraz bardziej zagląda nam do oczu i coraz trudniej nam się żyje – powiedział jeden z konsumentów.
Problem pogłębia fakt, że trudno jest teraz o kredyty konsumenckie, czy konsumpcyjne, a więc osobom znajdującym się w potrzebie pozostają już tylko kredyty lombardowe, które są na korzystniejszych warunkach od tych jakie oferują parabanki. Ale nie tylko osoby indywidualne mogą starać się o kredyty lombardowe, bowiem także o takie kredyty mogą też wnioskować nawet banki komercyjne w banku centralnym pod zastaw papierów wartościowych, czy też metali szlachetnych. Z kolei banki komercyjne mogą i udzielają takich kredytów osobom fizycznym lub prawnym na przykład pod zastaw określonej nieruchomości. W związku z tym na czas trwania umowy bank przejmuje zastawioną nieruchomość i podobnie jak w zwykłym lombardzie jeżeli kredytobiorca nie wywiąże się z umowy bank ma prawo nieruchomość tę nieruchomość po prostu sprzedać. Wiele osób nie akceptuje tego typu biznesu uważając za uwłaczające godności ludzkiej. Ale bez przesady, jeżeli odbywa się to w sposób uczciwy nie ma powodu, aby mieć zastrzeżenia do działania lombardów.